Zamek Czorsztyn

Atrakcje turystyczne Czorsztyna i okolic

Czorsztyn to urokliwa miejscowość położona na skraju Pienin, nieopodal Zalewu Czorsztyńskiego. Cała okolica obfituje w rozmaite miejsca przyciągające od lat spore grono turystów. Atrakcje turystyczne Czorsztyna i okolic pozwalają na ciekawe spędzenie czasu osobom o bardzo szerokim spektrum zainteresowań. Jest tu bardzo rozbudowana oferta dla osób planujących górskie wędrówki, tych, które preferują uprawianie sportów wodnych, a także dla wszystkich zainteresowanych przyrodą lub historią.

 

Zamki

Najbliższe okolice Czorsztyna to aż trzy ciekawe zamki, będące znakomitą propozycją spędzenia czasu dla tych, którzy są ciekawi zagadek przeszłości. W samym Czorsztynie znajdują się stosunkowo dobrze zachowane ruiny gotyckiego zamku, wspominanego już w kronice Długosza. W zamku znajduje się muzeum, które przybliża jego historię i informuje również o losach całej okolicy. Drugim przyciągającym uwagę obiektem jest zamek w Niedzicy, położony po przeciwnej stronie Zalewu Czorsztyńskiego. Zamek jest bardzo dobrze zachowany, a jego część odrestaurowano. Również tu mieści się muzeum, a sam obiekt jest udostępniony turystom i słynie z pięknego widoku na okolice Pienin oraz na cały Zalew Czorsztyński wraz z zaporą i hydroelektrownią. Trzeci zamek znajduje się już na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Są to zachowane fragmenty zamku obronnego na stokach Góry Zamkowej. Zamek ten bywa także nazywany Zamkiem Świętej Kingi.

 

Pieniński Park Narodowy

Poza ciekawostkami historycznymi okolice Czorsztyna to przede wszystkim sąsiedztwo Pienin i możliwość wędrówki po licznych szlakach turystycznych udostępnionych na ich terenie. Turyści mogą wybrać się na wycieczkę na szczyt wspaniałych Trzech Koron lub Sokolnicy, znanej z zapierającego dech w piersiach widoku na płynący u jej stóp Dunajec.

 

Spływ Dunajcem

Ogromną atrakcją jest także możliwość odbycia spływu Dunajcem. Flisacy przewożą turystów na drewnianych tratwach przez najatrakcyjniejszy odcinek rzeki, tzw. przełom Dunajca, czyli fragment przepływający u podnóża Pienin. Spływ Dunajcem to nie tylko okazja do podziwiania widoków, ale także do zapoznania się z miejscowymi legendami oraz historią tych ziem.

 

Sporty wodne i turystyka rowerowa

Turyści odwiedzający okolice Czorsztyna mogą także skorzystać z możliwości, jakie oferuje Zalew Czorsztyński. Na jego brzegach są zlokalizowane liczne przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Tereny wokół Zalewu zachęcają też do uprawiania turystyki rowerowej.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.