zamek niedzica

Dlaczego warto spędzić wakacje w okolicach Niedzicy?

Niedzica to miejscowość, która obfituje w miejsca, które mogą dostarczyć ciekawych przeżyć każdemu turyście i wczasowiczowi. Niewiele lokalizacji oferuje taką ilość ciekawostek przyrodniczych, krajobrazowych oraz cennych zabytków.

Miejscowości położone nieopodal Niedzicy, jak np. Falsztyn to bardzo dobra baza noclegowa, dzięki której można dobrze poznać okolice. Łatwo tu o wynajem drewnianych domków, pozwalających na zamieszkanie w komfortowych warunkach i podziwianie pięknych widoków. Na odwiedzających okolice Niedzicy czeka wiele atrakcji, przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Atrakcje turystyczne okolic Niedzicy

Niedzica najczęściej kojarzy się z zaporą na Zalewie Czorsztyńskim oraz z udostępnionym do zwiedzania zamkiem. Bardzo ciekawy jest również sam zalew. Jest niezwykle rozległy i można go podziwiać zarówno z zamku położonego nad jego brzegiem, jak i z zapory. Na zalewie można uprawiać różne sporty wodne, np. pływanie żaglówką czy kajakiem. Są specjalnie przygotowane plaże oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego: rowerów wodnych lub kajaków. Interesująca jest również zapora oraz sama hydroelektrownia. Zostały one ukończone w 1997 roku, choć budowę zalewu planowano w tym miejscu jeszcze w początkach XX wieku.

Wielką atrakcją dla osób odwiedzających te okolice jest zamek w Niedzicy. Mieści się w nim muzeum z ekspozycją prezentującą historię tych ziem. Z zamku rozpościera się też piękny widok na zalew i zaporę, znakomicie widać również znajdujący się po przeciwnej stronie jeziora zamek w Czorsztynie.

Początki warowni w Niedzicy sięgają średniowiecza, obecny zamek został zbudowany w miejscu wcześniej istniejących umocnień prawdopodobnie z XIV wieku. Miejsce to łączy się z wieloma legendami, choćby ze znalezionym tu dokumentem sporządzonym przy pomocy inkaskiego pisma węzełkowego, który wielu ludzi łączy z ukrytym tu być może skarbem Inków.

Niedzica jest położona u podnóża Pienin. Warto będąc w okolicy zaplanować wycieczki po szlakach Pienińskiego Parku Narodowego. Można wejść na szczyt Sokolicy, z której widać znakomicie płynący u jej podnóża Dunajec, jak i na Trzy Korony będące jedną z wizytówek tych okolic.

Bardzo emocjonującym przeżyciem może być również spływ Dunajcem. Można popłynąć z flisakami na specjalnych tratwach, podziwiając przełom Dunajca i słuchając barwnych opowieści o legendach, przyrodzie i historii okolic. Podczas spływu można podziwiać najsłynniejsze szczyty Pienin.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.