domek nad zalewem

Zalew Czorsztyński. Urokliwy z natury

Zalew Czorsztyński, nazywany często Jeziorem Czorsztyńskim, powstał z wód Dunajca po zbudowaniu zapory wodnej w Niedzicy. Prace zaczęto w 1975, a finał budowy dobiegł w 1997 roku. Zalew ma 9 kilometrów długości i około 1,3 kilometra szerokości. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie okolicy skutecznej ochrony przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej, lecz większość turystów kojarzy go jako malowniczą atrakcję.

Rejsy i zwiedzanie okolicy

Niewiele osób wie o tym, że Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica udostępnił turystom kilka tras, na których od przewodnika mogą dowiedzieć się, jak dzięki zaporze działa elektrownia, oraz obejrzeć zalew z wewnętrznego balkonu widokowego. Zwiedzający mogą obejrzeć też hale maszyn, generatorów i galerię kontrolno-pomiarową znajdującą się 50 m poniżej lustra wody. Największą atrakcją turystyczną są jednak rejsy po Zalewie Czorsztyńskim. Pływanie statkiem („Harnasiem” lub „Białą Damą”) jest nie tylko atrakcją samą w sobie, ale może być też sposobem na dotarcie do słynnych zamków, odbijających się majestatycznie w tafli zalewu. Statkiem można dostać się do Zamku Dunajec w Niedzicy, a także Zamku w Czorsztynie. Legenda głosi, że pod koniec XVIII wieku w zamku w Niedzicy przed hiszpańskimi prześladowcami ukrywali się Inkowie, którzy schowali w nim skarb. Po II wojnie w zamku rzeczywiście znaleziono inkaskie kipu (pismo węzełkowe), jednak skarbu nie odkryto do dziś.

Blisko z Matką Naturą

Wybierając domek w górach na wakacyjny pobyt, warto zdecydować się na okolice zalewu nie tylko ze względu na zwiedzanie. Zalew w sezonie oferuje urlopowiczom piękne, piaszczyste plaże. W wakacje można się w nim kąpać, żeglować, nurkować i wędkować. Woda sprawdzana jest kilka razy dziennie i do tej pory zyskała sobie opinię bardzo czystej. Okolice Zalewu Czorsztyńskiego to wszystko, czego można zapragnąć na wakacjach: górskie szlaki, piękne widoki, atrakcje turystyczne oraz możliwość plażowania. Chociaż zalew tętni życiem latem, w zimie wygląda majestatycznie i niezwykle tajemniczo.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.