czorsztyn zamek

Zamek w Czorsztynie. Historia i teraźniejszość

U brzegu Jeziora Czorsztyńskiego malowniczo prezentują się ruiny dawnego zamku. I choć nieco odbiegają od atrakcyjnego, położonego nieopodal zamku w Nidzicy, są bogate w historie i legendy, z którymi warto się zapoznać. Dziś odrestaurowane ruiny prezentują się świetnie, a z ich tarasu widać przepiękny, rozległy widok. Wśród turystów popularne są również prezentowane na zamku ekspozycje, przygotowywane przez Pieniński Park Narodowy.

Historia zamku w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie, który jest ulokowany na szczycie Zamkowej Góry, sięga czasów Kazimierza Wielkiego. W 1350 roku król stworzył nad Dunajcem warownię obronną, która miała chronić południowe granice kraju. Była to istotna lokalizacja ze względu na biegnący nieopodal szlak łączący Kraków z Węgrami. Na początku XV wieku warownia była siedzibą Zawiszy Czarnego. Przez kolejne stulecia zamek był wielokrotnie zdobywany, a historia szczególnie wspomina oblężenie z 1651 roku, kiedy Czorsztyn opanował Aleksander Kostka-Napierski, przywódca powstania chłopskiego na Podhalu.

Losy zamku zatrzymały się w 1790 roku, kiedy budowla spłonęła w wyniku uderzenia pioruna i w kolejnych latach powoli popadała w ruinę. Dziś pieczę nad zamkiem sprawuje Pieniński Park Narodowy. Ruiny zostały udostępnione do zwiedzania, a na ich terenie znajduje się muzeum. Zamek warto odwiedzić ze względu na piękne widoki. Panorama widoczna ze szczytu Zamkowej Góry roztacza się na Podhale, Gorce oraz Pieniny Czorsztyńskie.

Legenda o czorsztyńskim zamku

Z Pieninami związanych jest wiele lokalnych legend, a jedna z nich opowiada o zamku w Czorsztynie. Według niej w podziemiach zamku ukryty został skarb przywódcy powstania chłopskiego – Kostki-Napierskiego. Miejscowe podania mówią, że dwóch młodych, sprytnych pasterzy w Noc Świętojańską dostało się do owego bogactwa. Jednak wracając, zabłądzili w podziemiach i wyszli w zupełnie innej części Pienin. Po powrocie do wioski okazało się, że ich domy już dawno nie istnieją.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.